Kulečníky od výrobce z první ruky Hotline: +420 773 220 110
Vítáme Vás můžete se přihlásit nebo vytvořit účet

Než si kulečník pořídíte

1. Jaké jsou možnosti výběru kulečníkového stolu?

Kulečníkový stůl se vybírá ze základních typů kulečníkových stolů
a) Karambolový stůl ( bezděrový ) - hraje se se 3 nebo 4 koulemi o průměru 61,5mm. Při hře se počítají tzv.karamboly ( dotyky jednotlivých koulí mezi sebou ) na počítadle
b) Poolový stůl (děrový ) - hraje se se 16 barevnými koulemi o průměru 57,2 mm.
Při hře se snaží hráč co nejrychleji "vnořit" své koule do kapes
c) Snookerový stůl - anglická hra s 22 barevnými koulemi, počítání na body, koule jsou o průměru 52,4mm
d) Pyramidový stůl - ruská hra s 16 koulemi o průměru 68 mm, počítání na body

2. Jaký stůl si vybrat?

Jednoznačně se nedá říci, který kulečníkový stůl je nejpopulárnější. Historicky je dáno, že v Čechách se hrál karambolový kulečník. Po roce 1989 se u nás masívně uchytil poolový kulečník. Pro ruskou klientelu a její příznivce je samozřejmostí pyramidový stůl, který je velmi populární. Pro anglosaské země je populární a samozřejmostí si pořídit snookerový kulečník.

Dobrá rada k výhodnému nákupu kvalitního kulečníkového stolu – pro všechny, kdo přesně nevědí, jaké nároky na dobrý kulečníkový stůl mít. Kdo se o tento sport zajímá a sám by si rád kulečník pořídil, měl by vědět, na co při tom dbát.

Koupit kulečníkový stůl pro domácí relaxaci nebo pro sportovní účely

Kulečníkový sport patří k nejpopulárnějším volnočasovým aktivitám, ať už profesionální či amatérský, ve veřejných podnicích stejně jako doma. Kulečníkový stůl sám o sobě je přitom v tomto sportu tím nejdůležitějším, a už dlouho se s ním lze setkat nejen v hernách nebo v kulečníkových klubech. Široká paleta různých jeho provedení a nejrůznější cenové kategorie umožnují jak  profesionálovi, tak i prostému amatérovi užít si krásu kulečníkové hry také doma. Nejlepší variantou je přitom jistě kulečník ve vlastní speciální místnosti, plně vybavené barem, vitrínou na tága, světlem nad kulečníkem, zkrátka vším, čeho si kulečníkové srdce žádá. Každý kulečníkový stůl může být navíc namořen  odstínem i barvou sukna dle výběru zákazníka. Následujících několik rad by Vám mělo ukázat správnou cestu k nákupu toho nejvhodnějšího kulečníku pro Vás.

Několik dobrých rad ke koupi kulečníkové stolu – nač je třeba dbát, jaká je nabídka a co je u takového stolu opravdu důležité.

Jaké mám na kulečníkový stůl nároky?

Dříve než si koupíme kulečníkový stůl, je samozřejmě důležité napřed vědět, jaké nároky na něj máme. Jistě totiž na něj kladou rozdílné požadavky profesionálové, poloprofesionálové či amatéři. Ať už je to kulečník pro tréninkové účely, pro volnočasové aktivity, anebo snad do herny nebo do hospody, ke každému účelu existuje ten nejideálnější model. Kdo umístí svůj kulečníkový stůl doma, ať už ve sklepě nebo ve speciální kulečníkové místnosti, ten má na jeho vzhled a design pravděpodobně vyšší nároky než hospodský. A co tu platí pro kulečník, zrovna tak se týká i příslušenství k němu, jako jsou tága a koule.

Velikost kulečníkového stolu

Velmi důležitým, ba rozhodujícím kritériem je samozřejmě velikost stolu. První otázka, která se tu nabízí - kolik místa máme k dispozici a jak velký tedy smí nebo má kulečníkový stůl být? Konkrétní rozměry a požadavky na prostor v místnosti s kulečníkovým stolem najdete v oddíle rad pro zřízení kulečníkové místnosti.

Vyloženě turnajové rozměry, jako 9 stop, přicházejí v úvahu obvykle pro profesionální hráče. Ale ani amatér, který svůj volný čas také nechce prožívat polovičatě, dobře musí uvážit, má-li opravdu dost místa pro tak velký kulečníkový stůl. V zásadě ale ani menší stoly, 6 či 7 stop, nelze vždy bezvýhradně doporučit. Nakonec je zkrátka důležitý osobní vkus a možnosti toho kterého zájemce o tuto ušlechtilou hru.

Jaké rozdíly jsou mezi kulečníkovými stoly ve způsobu konstrukce?

V zásadě spočívá největší rozdíl mezi kulečníkovými stoly v materiálu, z něhož je hrací plocha vyrobena, tedy v desce pod plátnem; ta sestává buď z jednodílné náhražky - jakkoliv prefabrikované desky nebo z desky břidlicové. Kulečníkový stůl s břidlicovou deskou je jednoznačně kvalitnější, neboť ta nejen že vykazuje lepší herní vlastnosti, ale má i delší životnost a kulečníkovým základem je právě břidlice . Břidlicová deska se nedeformuje, jde perfektně vyvážit.

Co je ještě u kulečníkového stolu důležité

Jistě je důležitý i vzhled, tedy relevantní design, což si ale každý musí uvážit sám. Vedle toho pak existují také kulečníky se systémem zpětného návratu koulí či s mincovníkem, což je pro komerčně provozované kulečníky stejně nezbytné jako jejich stabilita, takže - „každý musí uvážit sám“.

Kde mohu kulečníkový stůl nejvýhodněji koupit?

Vhodný kulečníkový stůl pořídíte nejlépe u specializovaného prodejce, ať už v prodejně kulečníků nebo na internetu. Důležité je určitě dbát na kvalitu. U nabídek, kde jsou k mání „kvalitní“ kulečníky za nízkou cenu, je třeba se mít na pozoru - takové jednoduché kulečníkové stoly lze spíše než skutečným kulečníkovým stolem nazývat raději jen hračkou do dětského pokoje. Jejich opracování bývá stejně pochybné jako použitý materiál na hrací desku, často pouhý plast. O následném servisu ani nemluvě. Tyto levné kvalitní kulečníkové stoly prakticky nejde servisovat. U kulečníku by se nemělo zkrátka šetřit na nesprávném místě.

3. Jakou velikost kulečníkového stolu zvolit?

Většinou je rozměr kulečníku odvozený od rozměru místnosti v které je kulečníkový stůl umístěný.
Pro kvalitní hru potřebujete z každé strany kulečníkového stolu 150 cm na tágo. Toto se počítá u karambolového a poolového stolu. U snookerového a pyramidového stolu se používají delší tága z důvodu větší velikosti kulečníkového stolu.
·   
Hrací plocha

       Karambol 160 x 80 cm, pool 5ft   – používá se dnes již zřídka, vhodný pro velmi malé prostory.
Karambol 180 x 90 cm, pool 6 ft   -   hojně používaný kulečník do domácností, restaurací a hospůdek.
Karambol 200 x 100 cm, pool 7ft - hojně používaný do domácností
Karambol 210 x 105 cm, pool 7 a ft – takzvaný „herenský“ rozměr kulečníku, běžně jej dodáváme taktéž do domácností, hospod a heren.
  Pool 8ft - 224 x 112 cm, používaný v hernách a domácnostech
 Pool 9ft - 254 x 127 cm - závodní poolový kulečník 
Karambol 284 x 112 cm – takzvaný velký závodní stůl, používá se na turnajích a šampionátech.
Poznámka: U poolového kulečníku se rozměry udávají v soustavě stop, např. 5ft – pětistopový pool 160x80 cm, 6ft – šestistopový pool 180 x 90 cm atd.
·    Výška kulečníku
Celková výška kulečníkového stolu od podlahy po vrchní rám je v toleranci 80 - 85 cm. Podle normy.
·    Celkové vnější rozměry kulečníku

  Jsou odvozeny od velikosti hrací plochy daného stolu. Podle konstrukce kulečníkového stolu je nutno přičíst k velikosti hrací plochy  v rozmezí 13,5 cm do 20 cm z každé strany pro mantinely a vrchní rám.

4. Jak velkou místnost potřebuji?

Jsou odvozeny od velikosti kulečníkového stolu

Velikost hrací plochy                                           Minimální velikost místnosti

Karambol 160 x 80 cm                                       460 x 380 cm

Karambol 180 x 90 cm                                       480 x 390 cm

Karambol 200 x 100 cm                                      500 x 400 cm

Karambol 210 x 105 cm                                      510 x 405 cm

Karambol 284 x 142 cm                                      585 x 445 cm

Pool 5ft (160 x 80 cm )                                    460 x 380 cm

Pool 6ft (180 x 90 cm )                                    480 x 390 cm

Pool 7ft ( 200 x 100 cm )                                  500 x 400 cm

Pool 8ft ( 224 x 112 cm )                                  524 x 412 cm

Pool 9ft ( 254 x 127 cm )                                  554 x 427 cm

Pool 12ft ( 356 x 178 cm )                                 656 x 478 cm

5. Jaké víceúčelové využití kulečníku nabízíte?

Nabízíme následující varianty víceúčelového využití kulečníkového stolu. Každý kulečníkový stůl přidáním ping-pongové desky můžete využívat jako rekreační ping pongový stůl. Je pouze o pár centimetrů vyšší. Každý kulečníkový stůl můžete doplnit krycí deskou a tím jej použijete jako pracovní, odkládací či rautový stůl. U vybraných typů stolů je možné použití jako jídelní stůl. K tomu dodáme židle, případně lavice.

U poolových stolů můžeme doplnit karambolovou vložku a tím dostane další možnost hry a to je karambol.

6. Jak vyvažujete a montujete kulečníkový stůl?

Kulečníkový stůl je většinou rozložený na břidlici ( jednodílnou, třídílnou nebo pětidílnou podle velikosti stolu), dále pak na nohy, bednu, rám a mantinely. Po vynesení na místo kde bude kulečníkový stůl stát provádíme jeho složení a zprovoznění.

Podle typu stolu se vyvažování břidlice provádí buď šrouby v nohách, případně vyvažováním šrouby pod deskou nebo kombinací obojí, což zajistí nejvyšší přesnost vyvážení. Po aretaci všech šroubů již nedochází k vykřivení břidlice, pokud kulečníkový stůl zůstává na místě kde byl vyvážen. Pokud je břidlice vícedílná, tak po vyvážení se spoje tmelí k sobě a jemně vybrušují, aby byla dosažena maximální rovinnost i ve spojích. Podle typu kulečníkového stolu je instalace časově náročná u velkých a drahých stolů s vícedílnou deskou může instalace trvat osm hodin. Zárukou je pak špičkově odvedená práce našimi mechaniky, kteří mají bohaté zkušenosti s instalacemi i pro nejvyšší soutěže, například mistrovství Evropy, instalace luxusních kulečníků v zahraničí, instalace profesionálních kulečníků hráčům atd.

Garance kvality montáže a rovinnosti kulečníkové desky je ověřena stovky možná tisícemi nejrůznějších instalací.

7. Jaké osvětlení a tága vybrat?

Osvětlení místnosti je taktéž důležité, jelikož by mělo její celkový koncept podtrhovat. Billiárová lampa v klasickém stylu je obvykle opatřena zeleným stínítkem a obstarává potřebné osvětlení kulečníku. Má být nad ním umístěna tak, aby beze zbytku osvětlovala hrací plochu, ale aby zároveň hráče ani v předklonu neoslňovala. U malých stolů nemívá více než 2 zdroje, u větších (například na snooker) by měla mít 4 nebo i více světel. Běžná lampa by k dobrému osvětlení hrací plochy sotva postačovala, neboť ta má být osvětlena plně a rovnoměrně. Menší biliárové stoly (6 stop) vystačí tedy se dvěma světelnými zdroji, ty větší jich mají obvykle 3-4, nebo i více.

Z naší nabídky můžete vybrat osvětlení nad kulečníky. Pro kulečníky do velikosti hrací plochy 200 x 100 cm nebo 7ft doporučujeme světlo s dvěmi cylindry, u velikosti hrací plochy 210 x 105 cm nebo 8ft doporučujeme světlo se třemi cylindry. Kulečník velikosti pool 9ft by měl být osvětlen světlem se čtyřmi cylindry a velikost 284 x 142 nebo 12 ft osvětlení šesti cylindry nebo světelnou rampou.

Tága navrhujeme koupit dvoudílné. Důvodem je jejich špička, která je leštěný javor v některých případech se používá habr.

Z naší nabídky můžete vybrat nejrůznější značky . Základem je, aby Vám tágo "padlo" do ruky a používalo tágo které je určené pro daný typ kulečníkového stolu. Toto naše poradenství při výběru vhodného tága je samozřejmostí.

8. Chci posunout kulečníkový stůl. Jaké problémy mohou nastat?

Posunete-li kulečníkový stůl, můžete ho tím vychýlit z jeho vyvážení. Pro pokud možno co nejkvalitnější herní zážitek musí nicméně zůstat hrací plocha pevná a rovná. Po eventuálním posunutí seřiďte proto tedy stůl zase znovu.

9.Může být při posunování kulečníku poškrábána dřevěná podlaha?

Zpravidla ne. Všechny naše kulečníkové stoly jsou opatřeny nohama chráněnýma filcem, který by měl poškrábání podlahy zabránit. Přesto k posunování kulečníkového stolu raději doporučujeme, aby byl přitom nadzvednut.

10.Z čeho jsou jednotlivé kusy nábytku vyrobeny?

Popis materiálů, z nichž jsou naše kulečníkové stoly nebo barové pulty zhotoveny, naleznete v popisech příslušných výrobků.

11.V jakých barvách jsou kulečníkové stoly k dispozici?

Kulečníkové stoly nabízíme v barvách dle našeho vzorkovníku nebo na základě vzorku, který nám zákazník předloží. Vzorkovník naleznete na našich webových stránkách, přesto doporučujeme konzultaci s naším vedoucím výroby, aby barva kulečníku odpovídala Vašemu vkusu a představě.

12.V čem spočívá rozdíl mezi dřevěnou a břidlicovou hrací deskou?

Jednoznačně pravý kulečník je opatřený břidlicí nebo u starších typů mramorem. Břidlice je perfektně vybroušená, nekroutí se, udržuje stabilitu celého kulečníku a je základem celého kulečníku. Jde přesně vyvážit . Naproti tomu kulečník s dřevěnou deskou je podstatně lehčí, je náchylný na jakýkoliv dotek, nemá stabilitu a potřebnou robustnost, nejde pořádně vyvážit . Kulečníkový stůl osazený dřevěnou hrací plochou ať je to lamino, dřevotříska nebo jiné nahrážky je prostě jen hračka .

13.V čem spočívá rozdíl mezi tlustým a tenkým suknem?

Tenké sukno propůjčuje kouli vyšší rychlost a přesnost, říká se tomu rychloběžka a používá se výhradně na karambolové stoly. Tlustými sukny se potahují poolové, snookerové a pyramidové stoly. Je to z důvodu jiného stylu hry. I mezi těmito sukny je rozdíl. U snookerového stolu se používá speciálně vyrobené sukno ze 100% vlny, která je pak ještě střižená. Správné snookerové plátno je takové, když po něm přejedete rukno jedním směrem je hladké a přejedete rukou zpět, tak cítíte "malé chloupky" jako by jste jeli rukou proti srsti. To je velmi důležité i při potahování mantinelů, kde sukno na všech mantinelech jde jedním směrem. Vždy se ptejte na zkušenosti při potahování snookerů. V České Republice je jen pár odborníků, kteří umí potáhnout snooker tak jako v Anglii. Ostatní nejsou vyškolení a neumí pořádně potáhnout. Tím v podstatě zničí kvalitu plátna a nevynikne právě ta "královská hra". Náš technik výroby pn Krejzl je jeden z mála Čechů, kteří umí špičkově a pořádně potáhnout snooker.  

14.Z čeho vznikají bílé šmouhy na hrací ploše?

Kontaktem koule se suknem, zejména při úderu tágem vzniká tření, které mívá za následek vznik bílé stopy na sukně. Objevuje-li se takových bílých míst na Vašem kulečníkovém stole hodně, měli byste zvážit, výměnu plátna za nové, tím docílíte jednak pěknější vzhled a hlavně návrat herních vlastností. Podle samotného světového výrobce koulí fy Aramith vzniká při rotaci koule na plátně v bodě dotyku telota až 250 stupňů Celsia a tím dojde k vypálení barvy.

teplota1

15.Jak je kulečníkový stůl zabalen? Jak velké jsou jeho komponenty?

Náš kulečníkový stůl balíme jak do fólií, tak i do kartonů. Komponenty kulečníkového stolu sestávají zpravidla z nohou, bočnic, rámů, břidlice .

16.Jak dlouho trvá instalace kulečníkového stolu?

Instalaci Vašeho kulečníkového stolu provedou naši pracovníci. K tomu obvykle potřebují 1 - 6 hodiny.  V návaznosti na složitost kulečníkového stolu. V případě ztíženého přístupu do prostoru instalace může dojít k časovým prodlevám.

17.Mohou Vaši pracovníci unést kulečníkový stůl sami?

Naši pracovníci mohou unést sami kulečníkové stoly do velikosti 7 stop. Pro ty větší potřebujeme alespoň 2 silné pomocníky v případě složitého vstupu do požadované místnosti, točité schody, aj záludnosti požadujeme silné pomocníky i u menších stolů.

18.Jak dlouhá je záruční lhůta?

Záruka na veškerý náš nábytek činí 2 roky. Platí to i pro poprodejní servis.

19.Mám si raději v případě nedostatku místa objednat menší kulečníkový stůl?

Ano. V případě, že nemáte dost místa, měli byste si raději objednat menší kulečníkový stůl, než potom muset hrát s nepohodlnými kratšími tágy. Správná pozice těla hráče při úderu je u kulečníku velmi důležitá a docílíte jí jen s dostatečně dlouhým tágem.

20.K čemu slouží body na mantinelech kulečníkového stolu?

Jsou to takzvané orientační body. Mají hráči kulečníku pomoci najít ten správný úhel odrazu a umožňují mu promyslet si následný strk a tím odpovídající úder (tempování) koule.

body1

21.Mohu Vám poslat vzorek svého nábytku, abyste můj kulečník vyrobili ve stejné barvě?

Ano - abychom docíli přesného odstínu je to dokonce i nezbytně nutné. Dostanete potom od nás návrhový vzorek. Budete-li s ním souhlasit, vyrobíme kulečníkový stůl a nábytek v této barvě.

22.Je k údržbě nábytku zapotřebí speciálních ošetřovacích prostředků?

Ne, stačí, když použijete běžné prostředky, ovšem bez příměsí silikonu.

23.Nabízíte i výpomocné služby při stěhování?

Ano, jsme tu pro Vás vždycky. Jednak zajišťujeme převozy a následnou instalaci s vyvážením. Také převažujeme a servisujeme kulečníkové stoly. Sdělte nám pouze datové rozmezí, a my Vám předložíme nabídku.

24.Najdu u Vás i vhodné židle ke kulečníkovému stolu?

U nás můžete objednat všechno, co se kulečníkových stolů týká. Cokoli, čeho je do kulečníkové místnosti zapotřebí – tedy i židle.

25.Jak těžký je kulečníkový stůl? Může poškodit podlahu?

Stoly váží od 200 do 1.500 kg, což obvykle není pro podlahu problém. V žádném případě by ale neměla být vratká. Tzn. jen podpůrné dřevěné rámy, které při chůzi houpou podlahou. Pak je hra na kulečníkovém stolu trochu nešikovná .

26. Vnitřní výbava a styl kulečníkové místnosti.

Dříve, než si člověk začne vybírat konkrétní nábytkové kusy, měl by si ujasnit, jak často a jakým způsobem hodlá ve svojí kulečníkové místnosti relaxovat. Jestli to má být čistě kulečníková místnost, anebo se tam budou také pořádat oslavy či společná sledování napínavých sportovních přenosů. Dobrými možnými doplňky může být totiž například i televize, barový pult se stoličkami, gauč s křesly, zvuková aparatura atd. – bar by pak byl nejdůležitějším elementem v místnosti hned po kulečníkovém stolu. K doporučení jsou potom ale i nízké odkladací stolky u zdí, aby bylo dost místa pro popelníky, pivo nebo víno. Možnosti, jak dát biliárové místnosti neopakovatelný punc originality, například coby lovecké místnosti, místnosti v rytířském stylu, či jako by byla ze 30. či 70. let, jsou neomezené. Rozhodně je přitom dobré vybrat si zařízení podle kulečníkového stolu, neboť ten by měl být v místnosti dominantou.

 27.Klima v kulečníkové místnosti.

Kulečníkový stůl by měl být chráněn a udržován, vždyť jeho životnost lze tak výrazně prodloužit. Čeho je určitě třeba se vyvarovat, jsou výkyvy teplot, silný průvan či změny vlhkosti vzduchu, neboť nepříznivě působí na živostnost stolu. Kulečníková místnost má být teplá a suchá, a měla by v ní být zajištěna výměna vzduchu. Doporučená teplota je 18 až 24°C, vlhkost vzduchu 50-70%. Kulečníkový stůl v žádném případě nedoporučujeme umisťovat do blízkosti otevřených krbů. Pokud máte kulečníkový stůl na chatě, doporučujeme místnost temperovat alespoň mírně nad 0 stupňů. Pokud Vám i tak místnost promrzne, tak kulečník používejte aź po natemperování místnosti, kde vysrážená vlhkost se zvyšováním teploty v místnosti rozplyne, navíc dojde k nahřátí břidlice a mantinelů a tím se vrátí požadované herní vlastnosti. V případě extrémním podmínek například umístění u bazenů, sauny, venku atd, navrhneme zákazníkovi exotické dřeva, speciální povrchové úpravy, tak aby kulečníkový stůl sloužil k plné spokojenosti. Takový kulečníkový stůl nadchne a umocní maximální zážitek z designu a hry.  

28.Nač dalšího je ještě třeba u kulečníkové místnosti dbát?

Při stěhování kulečníkového stolu do zákazníkova domu či bytu se občas ukáže, že jeho váha a rozměry byly podceněny. Je tu zapotřebí nejen odpovídající přístupové cesty, ale i dostatku mužských sil ke stěhování. Nezbytné je zohlednit mnohdy velmi velké rozměry jednotlivých komponent kulečníku, jako například hrací plochy, neboť stěhování dejme tomu do pátého patra úzkou chodbou nebo malými dveřmi se potenciálně může stát neřešitelným problémem.Toto konzultujeme s každým zákazníkem, tak abychom řádně a včas dodali kulečníkový stůl. Proto při obtížných podmínkách stěhování, již ve výrobě počítáme s touto obtíží a vyrobíme komponenty tak, aby kulečníkový stůl prošel a byl instalován podle požadavku.

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Váš Karel Heibl

karel1

Uložit

Pomoc
Sledujte nás
Optimalizováno
  • iPhone App
  • Android App
  • Tablety
  • Desktop

Přihlásit k odběru NEWSLETTERu

Přihlásit nebo registrovat

fb iconPřihlásit Facebook účtem